Не ви се иска нищо да правите напоследък? Чувствате умора и не знаете как да се отървете от нея? Може да страдате от недиагностициран здравословен проблем, наречен пролетна умора.
Началото на пролетта се характеризира не само с пробуждането на природата, но и на човешкото тяло. Тялото трябва да регулира много физиологични процеси и да реагира на промените в околната среда. Ето защо ви предлагаме основна информация за това какво представлява пролетната умора, как се проявява и как да я „лекуваме“.
Какво е пролетна умора?
Пролетната умора възниква като реакция на организма към промените - продължителността на слънчевата светлина, колебанията на температурата и налягането, както и промените в начина на живот. След по-пасивните зимни месеци настъпва не само корекция на хранителния режим, но и повишаване на физическата активност.
Причини и рискови групи
Младият и здрав организъм обикновено лесно се адаптира към тези промени. Те се възприемат малко по-зле от хората на средна и по-напреднала възраст. С настъпването на пролетта по-чувствителните започват да проявяват умора и изтощение. Те са по-чести, особено в случай на метеочувствителни хора, хора с ниско кръвно налягане или възрастни хора.
Пролетна умора симптоми?
Съпътстващият феномен на това квази-заболяване е сложно състояние на изтощение на целия организъм. Тъй като не е заболяване на някой орган, не може да се класифицира като заболяване. Това е и причината да има малко научни изследвания, които изясняват появата му.
Най-честите симптоми на пролетна умора са:
• липса на енергия
• чувство на умора
• сънливост (дори веднага след събуждане)
• затруднения със съня
• главоболие
• неразположение
• липса на концентрация
• раздразнителност
• чувствителност към инфекции
Пролетна умора кога започва и колко продължава?
Ако страдате от умора и изтощение в началото на годината или през пролетта, не сте сами. Проучване в Journal of Clinical Sleep Medicine посочва, че изтощението може да продължи през цялата седмица след лятно часово време.
За щастие, умората е само временна. Неприятните симптоми обикновено отшумяват веднага щом тялото се адаптира към външните промени. Като цяло умората продължава приблизително 1 до 3 седмици.
Вашите симптоми продължават малко по-дълго? В такъв случай може да е проява на заболяването и трябва да се консултирате с вашия лекар.
10 съвета как да преборим пролетната умора
Тъй като умората и изтощението изчезват с времето, няма нужда да се борим с тях. Въпреки това, можете да предприемете някои изключително ефективни стъпки, за да ги облекчите. Кой знае, със следния съвет може дори да не забележите, че сте ги преживели.